Yeni Nesil Yakıtlara da ilave katkı maddeleri tavsiye edilir”

April 24, 2024

Yeni alternatif yakıtlar, Almanya'daki müşterilere yakıt pompalarında daha geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. B10 ve XTL veya HVO daha iklim dostu dizel yakıtlardır. Madeni yağ uzmanı LIQUI MOLY'nin Araştırma ve Geliştirme Başkanı David Kaiser, bir röportajda yeni yakıt çeşitlerini doldurmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyor. 

- B10, XTL, HVO – üç kısaltma, ancak yalnızca iki yeni yakıt türü. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

David Kaiser: “B10 dizelin açıklaması basit. Biyodizel içeriği yüzde yedi olan önceki B7 dizel ile karşılaştırıldığında bu oran B10'da yüzde on. Geriye kalan yüzde 93 (veya B10'da yüzde 90'ı) fosil yakıt dizeldir. HVO'nun aksine yakıt hâlâ az işlenmiş doğal malzemelerden yapılmakta ve işte tam burada bir sonraki kısaltmaya geliyoruz: HVO, Hidro-İşlemden Geçirilmiş Bitkisel Yağlar anlamına gelmekte. Atık yiyeceklerden veya bitkisel yağlardan yapılıyor. XTL ise X'ten Sıvıya'nın kısaltmasıdır. X, sıvılaştırılmış herhangi bir enerji kaynağını temsil eder. Başlangıç malzemesi herhangi bir ham madde olabilir. Ve sentetik bir üretim sürecinde parafinik dizele dönüştürülüyor.”


- Peki prosedür her zaman aynı mı?

David Kaiser: “Hayır, iki farklı şey var. Fischer-Tropsch prosesinde yakıtlar, temel görevi gören sentez gazından üretilir. Bu, hidrojen ve karbon monoksitten oluşur ve başlangıçta biyokütle, kömür, doğal gaz veya yeşil hidrojen ve havadaki CO2 olabilir. Katkı maddesi yakıta adını verir: BTL biyokütlenin sıvıya dönüşümüdür. CTL durumunda, C kömürü temsil eder ve gaz durumunda, doğal gaz kullanıldığında yakıta GTL veya elektrolizden hidrojen kullanıldığında e-yakıt denir. Diğer işlemde hidrojene bitkisel yağlar (kısaca HVO) kullanılır. Saf halde yakıt olarak doldurulabilir veya fosil dizel ile karıştırılabilir.”

 

- Bu karışımlar için daha spesifik tanımlar var mı?

David Kaiser: “Evet var. Yakıtın HVO içeriğine bağlı olarak Climate Diesel 25, Climate Diesel 90 veya HVO 100 veya “C.A.R.E. Dizel" gibi isimler veriliyor.

 

- Bu alternatif yakıtları kim doldurabilir?

David Kaiser: “Üretici tarafından onaylanan herhangi bir araç. Yakıt doldurma kapağının iç kısmında XTL veya B10 yazan bir sembol varsa tereddüt etmeden yakıt doldurulabilir.”

 

- Geleneksel dizele göre farklar ne kadar büyük?

David Kaiser: “Sentetik yapıları nedeniyle XTL ve HVO, aromatik maddeler ve diğer yan ürünler içermediğinden teknik açıdan daha da kalitelidir. 74'e kadar olan setan sayısı da fosil dizelden daha yüksektir (54). Bu durumun motordaki yanma davranışı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca yüzde 30 daha az partikül madde ve nitrojen oksit üretir. Dahası, teknik bileşenlerin aşınması daha azdır; bu partikül filtresini ve egzoz gazı devridaim sistemini (EGR) ilgilendiren iyi bir özellikltir.

Biyodizel veya mineral yağlı dizel ile karşılaştırıldığında alternatif yakıt daha temiz yanıyor ve yıpranmaya karşı daha dayanıklı.”

 

- Bu durum özellikler araç sürücüleri için kulağa çok iyi geliyor ama aşınmaya karşı koruma sağlayan ve temiz yanma sağlayan katkı maddeleri üreticisi için ise pek de iyi değil. Peki ama LIQUI MOLY'nin yakıt katkı maddelerine artık gerek yok mu?

David Kaiser: “Teknik bileşenlerde yüzde 30 daha az aşınma, daha az aşınma anlamına gelir, ancak aşınmasız anlamına gelmez!
Yanma sürecinin bir sonucu olarak, B7 dizelde olduğundan biraz daha az miktarda kalıntı ve birikinti oluşmaya devam eder. Motorun mümkün olduğu kadar uzun süre çalışmasını sağlamak için, yeni yakıt türlerini kullanırken sistemi temizleyen ve bakımını sağlayan katkı maddelerini de öneriyoruz; örneğin Dizel Motor Sistemi Temizleyici. Özellikle yeni dizel türlerinin, sıkıştırma ile ateşlemeli motorlar için geleneksel yakıtla aynı yağlama özelliklerine sahip olmaması nedeniyle. Dizel katkılarımız B10 ve XTL’de güvenle kullanılabilir.”m when using the new fuel types; for example, the Diesel Engine System Cleaner. Especially because the new diesel types do not have the same lubricating properties as conventional fuel for compression-ignition engines. Our diesel additives can be used safely in B10 and XTL.”

 

- Son olarak, uzman tavsiyeniz var mı? 

David Kaiser: “Fosil dizelden HVO ve XTL'ye  geçmek istiyorsanız yakıt sistemini katkı  maddeleri ile temizlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu, mevcut birikintileri ortadan kaldırır. Daha sonra yeni yakıtları doldururken depoya düzenli olarak katkı maddeleri eklerseniz yanma kalıntılarını önlemiş olursunuz.” 

Dizel Yakıt Katkılarını İncele

 

Yorumunuzu Bırakın