LIQUI MOLY, elektrikli otomobil aküleri için sıvı termal yöneticiler geliştiriyor

May 25, 2023

LIQUI MOLY öncelikle, motor yağları ve katkı maddeleriyle tanınıyor. Bunlar araçların işletim güvenliğine önemli bir katkı sağlar. Elektrik tahrikli modeller için ürünlerin merkezi görevi de tam olarak budur. EV (Electric Vehicle) adı verilen yeni EV 200 akü soğutma sıvısına önemli bir görev atanıyor: Termal yönetici olarak görev yapar. Elektrikli ve hibrit araçların teknolojisi sadece belirli sıcaklık aralıklarında ideal bir şekilde çalıştığı için buna ihtiyaç duyulmaktadır. Lityum iyon akülerde 15°C ile 40°C arasındaki aralık idealdir. LIQUI MOLY Araştırma ve Geliştirme Müdürü David Kaiser, "Sıcaklık yönetimi büyük önem taşıyor, çünkü bu menzili etkiliyor," diyor. Aracın menzili enerji tüketimine bağlıdır. Ve sıcaklık, akünün ve motorun ömrünü etkiler.

Bu nedenle akünün sıcaklığı sabit olmalıdır. Dış iklime bağlı olarak bu soğutulur veya ısıtılır. Termal yönetim sisteminde doğrudan ve dolaylı akü soğutması arasında ayrım yapılır. Bu dolaylı sistem daha karmaşıktır, ancak araç aküleri giderek daha güçlü ve bu nedenle çok daha ısındığı için gereklidir.

Akü segmentinin bu dolaylı soğutması için, örneğin Hyundai ve Kia modellerinde olduğu gibi, LIQUI MOLY'nin sunduğu özel bir sıvıya ihtiyaç duyuluyor. Akünün yaz aylarında hiçbir zaman 60°C'nin üzerine ısınmamasını ve sıcaklığın kış aylarında da 15°C ile 40°C arasında ideal aralıkta kalmasını sağlar.

Yeni ürün, LIQUI MOLY için, E-alanında kendi inovasyon yeterliliğinin bir diğer kanıtı. David Kaiser, "Gelişim süresine değdi", diyor. Bunu tüm sıvı işletim ömrü boyunca düşük iletkenlik, uzun süreli stabilite ve mükemmel korozyon koruması destekledi. "Hibrit katkı maddesi, yıllar önce ilk e-mobilite ürünümüzdü. O günden bu yana ürün yelpazemiz teknik değişime eşlik etti. Sloganımız 'Mobil her şey LIQUI MOLY ile daha iyi gidiyor', elektrikli araçları da kapsıyor."